Oddaję w Państwa ręce wydanie inne niż zwykle. W roku 2023 „Asysta Dentystyczna” będzie dostępna tylko jako e-book. Wersja papierowa nie będzie już kontynuowana. Decyzja wynika z wielu czynników, niezaprzeczalnie najważniejszym jest stale rosnąca cena papieru. E-wydania będzie można pobrać jako PDF lub przeczytać online po dokonaniu bezpłatnej rejestracji w portalu dentalmaster.pl. Każdy czytelnik, który wpisał się do bazy mailingowej, otrzyma dodatkowo link do pobrania swojego egzemplarza.
Wydanie przygotowaliśmy we współpracy z lekarzami, którzy od lat współpracują z wydawnictwem, i każdy nasz czytelnik odnajdzie w nim treści, które go zaciekawią. Nie zabrakło tematów ortodontycznych, stomatologii dziecięcej, profilaktyki, są także informacje o dostępnych na rynku produktach. Każdy tekst poparty jest bogatym piśmiennictwem i materiałami zdjęciowymi.
„Asysta Dentystyczna” w elektronicznej odsłonie będzie reprezentowana też na stoisku podczas tragów Krakdent 2023, które odbędą się w Krakowie 30 marca – 1 kwietnia. Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w wydarzeniu, zwłaszcza że zaplanowano bardzo ciekawy program szkoleniowy z zakresu profilaktyki. Życzę Państwu owocnej lektury i samych pomyślności w nowym roku.
Michał Kluczkowski
Redaktor naczelny
Zęby stanowią część układu oddechowego. Ich budowa oraz skład uzależnione są od zadań, jakie mają spełniać. Występują również istotne różnice między zębami mlecznymi i stałymi.
Zgodnie z definicją FAO/WHO probiotyki to „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza” (1, 2).
Rozpoznanie czarnego włochatego języka (lingua villosa nigra) jest zwykle związane z wadliwym złuszczaniem brodawek nitkowatych oraz modyfikacją miejscowej flory, objawiającą się wzrostem grzybów i bakterii chromogennych wytwarzających porfiryny.
Praca lekarza dentysty, który działa w tak ograniczonej i topograficznie ważnej przestrzeni, jaką jest jama ustna, wymaga jak najlepszej izolacji pola zabiegowego. Tutaj znajduje się wiele niedużych struktur anatomicznych, a układ pokarmowy krzyżuje się z drogami oddechowymi.
Powstawanie i wyrzynanie zębów są złożonymi i spersonalizowanymi procesami. Celem niniejszej pracy jest zaprezentowanie wpływu wybranych czynników środowiskowych na proces wyrzynania zębów w oparciu o najnowsze doniesienia naukowe.
Artykuł ma na celu porównanie past do zębów pod względem skuteczności związków fluoru w nich zawartych w walce z próchnicą oraz opis zastosowania poszczególnych past u określonych grup pacjentów.
Hiperdoncja dotyczy od 1% do 3% populacji. Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu nadmiernej liczby zębów widocznych w badaniach obrazowych w stosunku do prawidłowej liczby zębów mlecznych czy stałych (2, 10).
Stosowanie środków przeciwbakteryjnych, które są składnikami past i płukanek, jest niezwykle istotne, ponieważ mechaniczne usunięcie płytki bakteryjnej nie usuwa całości biofilmu z miejsc trudno dostępnych.
Przeprowadzono badanie ankietowe mające na celu określenie wpływu świadomości w zakresie zdrowia i higieny jamy ustnej grupy rodziców na stan jamy ustnej ich dzieci.